Sectiuni

Adrese utile

Ministerul Educației Nationale şi Cercetării Ştiinţifice:

Inspectoratul Școlar Judeţean Ialomița:

facebook.com/liceul.armasesti:

liceul.armasesti

1. Proiect de Mobilitate ERASMUS +

ARIPI PESTE BĂRĂGAN - EUROȘANSE PENTRU VIITOR

Proiect de Mobilitate ERASMUS + ce se va derula în 2014 - 2016

“ARIPI PESTE BĂRĂGAN - EUROȘANSE PENTRU VIITOR”

• Rezultate Proiect de Mobilitate Erasmus+ - locul al-3-lea

• Proiect de Mobilitate Erasmus+ - Despre proiect

• Erasmus+ “ARIPI PESTE BĂRĂGAN - euroșanse pentru viitor” - flux mobilitate I

• Preocuparea permanentă este de a asigura elevilor săi formarea unor abilităţi practice la standarde europene, de a le oferi şansa de a achiziţiona noi cunoştinţe şi competenţe cheie pentru o mai bună integrare pe piaţa muncii.

•                     Unitatea şcolară coordonatoare a proiectului este liceul nostru Liceul Tehnologic „Iordache Zossima” Armasesti, consorţiu format cu alte doua unităţi şcolare din regiunea SUD –MUNTENIA, respectiv Colegiul Agricol „ Sandu Aldea” Călăraşi, judeţul Călăraşi, Liceul Tehnologic Agricol Smeeni, precum şi Escola Professional do Montijo- Associacao para a Formacao Professional Desenvolvimento do Montijo- Portugalia.

Proiectul “ Aripi peste Bărăgan- euroşanse pentru succes” răspunde nevoii de a îmbunătăţi nivelul de pregătire practică a formabililor VET din trei licee agricole partenere într-un consorţiu naţional VET în arii de competenţă cuprinse în cultura de specialitatea calificării pentru care ei se pregătesc. În proiect sunt implicaţi 62 de participanţi, 19 elevi clasa a XII-a şi 43 elevi clasa a XI-a, calificarea - tehnician veterinar, nivel 3, dintre care 70% provin din mediul rural.

Proiectul cuprinde trei fluxuri de mobilitate din cele trei unităţi şcolare trimiţătoare, în Portugalia, oraşul Montijo denumit şi “ oraşul florilor”, oraş situat la 17 km de capitala Lisabona. Organizaţiile internaţionale unde îşi vor executa practica de specialitate elevii, sunt RAPORAL, -Racoes de Portugal, SA Portugal, şi ALIGRUPO - Agrupamento de Produtores de Suinos, CRL, organizaţii specializate pe creşterea şi îngrăşarea porcinelor, două unităţi de producţie şi prelucrare a produselor animaliere care s-au implicat conştiincios în formarea elevilor, organizaţii reprezentative în domeniul creşterii animalelor şi prelucrării cărnii, cu experienţă, tradiţie şi performanţe la nivel naţional şi internaţional.

In perioada 18.03. 2015 - 9.04.2015 se deruleza primul flux de mobilitate la care participa 9 elevi de clasa a XII-a, profilul tehnician veterinar, ai liceului nostru si alti 10 elevi de la Colegiul Agricol „Sandu Aldea”din Calarasi, insotiti de doamna profesoara Niculina Stan, director adjunct al Liceului Tehnologic „Iordache Zossima”.

Cel de-al doilea flux de mobilitate se va desfasura in perioada 31 mai – 18 iunie 2015, iar cel de-al treilea flux se va desfasura in octombrie 2015, pe o perioada de 17 zile.

Portugalia - Erasmus+ flux I

Plecarea din Romania - grupul de elevi Colegiul Agricol Calarasi - flux I în perioada 18.03-09.04.2015

Portugalia - Erasmus+ flux I

Plecarea din Romania - grupul de elevi Liceul Agricol Smeeni/Buzau - flux I în perioada 18.03-09.04.2015

Portugalia - Erasmus+ flux I

Primirea elevilor de AFPD Montijo - mobilitate flux I în perioada 18.03-09.04.2015

Portugalia - Erasmus+ flux I

profesor Joao Martins AFPD MONTIJO--PORTUGAL / monitor dir. adj. Stan Niculina Liceul Tehnologic Iordache Zossima ARMASESTI -- ROMANIA
  • PRACTICA DE SPECIALITATE IN IMAGINI

Unitate de procesare a carnii

Unitate de procesare a carnii sub firmele ISIDORO_ DAMATTA_MONTALVA_PROGRADO

Unitate de procesare a carnii

STEC -unitate de procesare a carnii

Ferma porcine

2. Programul de Învățare pe tot parcursul vieții

Proiect de Mobilitate Leonardo da Vinci
    finanțat în anul 2012 - 2014

“COMPETENTE INALTE PENTRU O AGRICULTURA DURABILA”

• Leonardo da Vinci-flux mobilitate II
  • Leonardo da Vinci-flux mobilitate I

• Portugalia - flux II

Vizită în Portugalia - flux II în perioada 14.10-29.10.2013

3. Programul de Granduri pentru Educație

Proiect finanțat de către M Ed.C.T.
    în anul 2007 cu suma de 17900 lei

• Aripi peste Bărăgan - O Fereastră Spre Universul Rural

• Aspecte - implementarea proiectului

• Revista școlară - Aripi peste Bărăgan